Doprava nad 55€ zadarmo

Instantná káva: Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob prípravy kávy

blog-image

22. novembra 2021

Instantná káva je veľmi populárna vo viacerých častiach sveta a Slovensko nie je výnimkou. V niektorých krajinách predstavuje viac ako 50 % celkovej spotreby kávy. Pitie bežnej kávy je spojené s viacerými zdravotnými výhodami, a možno vás zaujíma, nakoľko zdravý alebo škodlivý je tento typ nápoja. V nasledujúcom článku sa dozviete všetko, čo o pití instantnej kávy potrebujete vedieť.

Čo je instantná káva

Instantná káva je druh kávy vyrobený zo sušeného kávového extraktu. Podobne ako pri iných typoch káv, extrakt sa vyrába varením mletých kávových zŕn, hoci je koncentrovanejší. Po uvarení sa voda z extraktu odstráni, aby sa vytvorila suchá hmota pripomínajúca prášok, ktorý sa po pridaní do vody rozpustí. Je rýchlejšia a jednoduchšia na prípravu ako iné typy káv a je aj o niečo lacnejšia ako zrnková káva. Okrem toho má dlhšiu trvanlivosť a na jej prípravu nepotrebujete kávovar. Aj preto je praktickou voľbou napríklad na cestách. 

História instantnej kávy

Vynájdenie instantnej kávy sa viaže k roku 1771 v Británii. V Amerike bola prvýkrát vyrobená v roku 1853 a jej experimentálna verzia bola testovaná počas občianskej vojny vo forme koláča. Ako prvý si dal instantnú kávu patentovať v roku 1890 David Strang z Invercargillu na Novom Zélande. V roku 1901 japonský vedec  Sartori Kato vynašiel prvú úspešnú techniku ​​výroby stabilného práškového produktu, kedy použil postup, ktorý vyvinul na prípravu instantného čaju. Prvýkrát bola prášková káva sériovo vyrábaná v Amerike okolo roku 1910 Georgeom Constantom Louisom Washingtonom. Washington síce získal patent, ale instantnú kávu vtedy väčšina vnímala ako novinku s nepríjemnou chuťou. 

Okolo roku 1938 sa stala najobľúbenejšou značkou kávy spoločnosť Nescafé. Chuť vylepšila tak, že spolu s kávovým extraktom usušila aj rovnaké množstvo rozpustných sacharidov. V súčasnosti je najlepším postupom pre uchovanie chuti lyofilizácia, ktorá sa začala používať v 60. rokoch minulého storočia. Táto novinka si najprv našla svoje miesto v armáde. Konzumácia kofeínu na bojisku bola pre vojakov priam nevyhnutná a instantná káva bola na prípravu najpraktickejšia. Počas prvej svetovej vojny ju vojaci prezývali „pohár Georgea“. Vrchol svojej popularity dosiahla instantná káva v 70. rokoch 20. storočia.

Z čoho sa vyrába instantná káva

Vo svete kávy sa najčastejšie stretávame s dvoma typmi kávových odrôd. Prvou sú odrody kávy Arabica, pestované predovšetkým v Latinskej Amerike, Indii a Indonézii. Majú relatívne jemnú chuť a ich zber je pomerne nákladný, preto je ich cena o niečo vyššia. Odrody kávy Robusta, ktoré sa pestujú najmä v Afrike, Indii a Indonézii, majú drsnejšiu chuť, ale ich pestovanie je lacnejšie, pretože sa dajú zbierať v rôznych štádiách zrelosti a sú odolnejšie voči chorobám a hmyzu. Pre priaznivejšiu cenu sa práve táto káva najčastejšie používa na výrobu instantných káv.

Kávové zrnká použité v instantných výrobkoch sa pražia rovnakým spôsobom ako zrná určené na iný spôsob prípravy kávy, aj keď obsah vlhkosti môže byť o niečo vyšší (asi 7 – 10 %). Pri výrobe instantnej kávy sa na rozdiel od tradičnej výroby kávy zrná nemelú, ale drvia. 

Ako sa vyrába instantná káva

Na premenu tekutého kávového extraktu na suchú formu sú dostupné dva hlavné výrobné procesy. Prvým je sušenie rozprašovaním, ktoré sa vykonáva pri vyššej teplote, čo ovplyvňuje chuť konečného produktu, ale je lacnejšie ako sušenie mrazom. Druhou možnosťou je sušenie mrazom, inak povedané lyofilizácia, ktorá pozostáva zo 4 krokov.

Sušenie rozprašovaním

Proces sa začína tak, že chladený, vyčírený kvapalný koncentrát sa rozprašuje cez trysku na vrchu sušiacej veže. Vzduch, ktorý bol zohriaty na približne 250 °C, je fúkaný dole cez hmlu, aby sa odparila voda. Následne je vzduch odvádzaný von z veže a je filtrovaný, aby sa odstránili jemné častice, ktoré môžu byť recirkulované späť cez vežu. Suchý kávový prášok sa zhromažďuje v spodnej časti veže. Výsledný prášok pozostáva z neprašných častíc. Po sušení rozprašovaním môže nasledovať krok sformovania prášku na hrubšie častice, ktoré sa rozpustia až po zaliatí vodou. Ďalší proces zahŕňa opätovné navlhčenie povrchov častíc kávového prášku a vytvorenie väčších častíc. To sa dosiahne vystavením prášku pare alebo jemnej hmle.

Sušenie mrazom (lyofilizácia)

Lyofilizácia sa začína primárnym zmrazením. Kávový extrakt sa ochladí na kašovitú konzistenciu pri teplote asi – 6 °C. Následne sa ochladzuje v sérii krokov, kým nedosiahne teplotu – 40/45 °C . Pri rýchlych chladiacich procesoch, ktoré trvajú 30 – 120 sekúnd, vznikajú menšie, svetlejšie sfarbené granule, zatiaľ čo pomalšie procesy (trvajúce 10-180 minút) vytvárajú väčšie, tmavšie granule. Zmrznuté kúsky kávového extraktu sa pomelú na častice vhodné na sušenie. Tie následne putujú do sušiacej komory, kde sa sušia pri nízkej teplote vo vákuu.

Príprava instantnej kávy

Oba spôsoby zachovávajú kvalitu, vôňu aj chuť kávy. Najbežnejší spôsob prípravy instantnej kávy je pridaním jednej až dvoch čajových lyžičiek prášku do šálky pred zaliatím horúcou vodou. To, akú silnú si kávu pripravíte, sa dá ľahko regulovať pridaním väčšieho alebo menšieho množstva kávy do šálky. Nápoj si na záver môžete dochutiť cukrom, mliekom alebo rôznymi druhmi korenia.

Čo obsahuje instantná káva

Káva je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Práve vysoký obsah antioxidantov v káve je zodpovedný za množstvo zdravotných výhod, ktoré sa tomuto nápoju prisudzujú. Instantná káva môže dokonca obsahovať ešte vyššie množstvá antioxidantov. Dôvodom je spôsob výroby tejto kávy. Ak vás zaujíma, koľko má instantná káva kalórií, možno vás poteší zistenie, že jedna štandardná šálka instantnej kávy obsahuje iba 7 kalórií.

Obsah kofeínu v instantnej káve

Kofeín je najrozšírenejším stimulantom na svete. Instantná káva vo všeobecnosti obsahuje o niečo menej kofeínu ako bežná káva. Jedna šálka instantnej kávy s pridaním jednej čajovej lyžičky kávy obsahuje približne 30 – 90 mg kofeínu, zatiaľ čo jedna šálka bežnej kávy obsahuje 70 – 140 mg. Keďže množstvo prijatého kofeínu, ktoré je pre človeka zdravé, sa u každého z nás líši, treba si ho dobre ustriehnuť. Práve instantná káva môže byť lepšou voľbou pre tých, ktorí potrebujú obmedziť príjem kofeínu. Na trhu sa dá ľahko zohnať aj instantná káva bez kofeínu. Hoci ani instantná bezkofeínová káva nie je úplne zbavená kofeínu, obsahuje iba jeho minimálne množstvá. Viac o bezkofeínovej káve sa dočítate v ďalšom článku na našom blogu.

Instantná káva a jej vplyv na zdravie

Akrylamid je látka nachádzajúca sa vo viacerých typov potravín – smažených, pečených aj pražených jedlách a nachádza sa aj v káve. Niektoré výskumy naznačujú, že ide o potenciálne škodlivú chemikáliu, ktorá vzniká pri pražení kávových zŕn. Nadmerná expozícia akrylamidu môže poškodiť nervový systém a zvýšiť riziko rakoviny. Instantná káva môže obsahovať dvakrát viac akrylamidu ako čerstvá pražená káva. Napriek tomu je toto množstvo akrylamidu oveľa nižšie ako množstvo, ktoré sa ukázalo byť škodlivé. Maximálne povolené množstvo akrylamidu je 0,2 mg na 1 kg váhy človeka. Pitie instantnej kávy by nemalo vyvolávať žiadne obavy týkajúce sa vystaveniu akrylamidu, pretože tento nápoj obsahuje len veľmi malé množstvá tejto látky.

Vzhľadom na to, že instantná káva obsahuje rovnaké antioxidanty a živiny ako bežná káva, poskytuje aj väčšinu rovnakých zdravotných účinkov. Patrí medzi ne napríklad zrýchlenie metabolizmu, zníženie rizika cukrovky, zlepšenie funkcie mozgu, a mnohé iné. Optimálna je konzumácia 3 – 5 šálok instantnej kávy denne, kedy boli zistené najlepšie výsledky pri skúmaní vplyvu na zdravie. 

Instantná káva a cholesterol

Diterpény, cafestrol a kahweol obsiahnuté v káve sú látky, ktoré zvyšujú cholesterol v krvi. Vplyv kávy na cholesterol závisí od obsiahnutého množstva diterpénov v konkrétnom nápoji. Najviac diterpénov obsahuje turecká a nefiltrovaná káva, stredné množstvá majú v sebe kávy typu mokka a espresso. Najmenej diterpénov obsahuje práve instantná káva spolu s  filtrovanou kávou. Instantná ani filtrovaná káva preto cholesterol v krvi nezvyšuje. 

Instantná káva alebo čerstvo pomleté zrná?

Niet pochýb o tom, že instantná káva má množstvo výhod, pre ktoré je preferovaná mnohými milovníkmi kávy. Rozšírená je najmä pre svoju cenovú dostupnosť a jednoduchý, časovo nenáročný spôsob prípravy. Netreba však zabúdať, že káva pripravená z čerstvo mletých kávových zŕn je chuťovo lahodnejšia a pri výrobe nebola chemicky upravená. Preto nie je na škodu si aspoň z času na čas dopriať šálku naozaj kvalitnej a chutnej kávy.

author
Katka

Vášnivý milovník kávy

Najnovšie články

cafe
cafe
symbol
slovakia

Vyrobené na Slovensku

beans

Výberová káva z celého sveta

roaster

Najmodernejšia technológia a postupy praženia kávy

coffee-1

Dôkladné a jemné praženie

coffee

Dlhoročné skúsenosti s pražením kávy od roku 1993

delivery

Expresné doručenie