15. novembra 2021
Hoci si dnes na zrnkovej káve a tzv. “turkovi” pochutnáva menej ľudí ako v minulých desaťročiach, stále veľké množstvo kávovej usadeniny z tohto typu kávy skončí v koši. Po tom, ako zistíte, na čo všetko sa dá kávový grunt použiť, možno aj vy prehodnotíte jeho vyhodenie. Použitie kávovej usadeniny je veľmi všestranné – má množstvo praktických využití v domácnosti, na záhrade a môžete ju dokonca využiť aj na skrášlenie svojej pokožky. Nižšie si predstavíme všetky kreatívne využitia kávovej usadeniny.
Väčšinu záhrad treba hnojiť, aby sa zabezpečilo, že rastliny budú mať výživu, ktorú potrebujú na prežitie. Kávová usadenina obsahuje niekoľko kľúčových minerálov pre rastliny – akými sú dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chróm. Napríklad hortenziám dodá kávová usadenina v pôde krásnu modrú farbu. Minerály môžu tiež pomôcť absorbovať z pôdy ťažké kovy, ktoré ju kontaminujú.
Kávová usadenina v záhrade navyše pomáha prilákať červy, ktorých prítomnosť je pre pôdu a rastliny prospešná. Ak chcete použiť usadeninu z kávy ako hnojivo, jednoducho ňou posypte pôdu okolo rastlín a potom ju jemne zapracujte do zeme. Vonkajšie rastliny môžu byť hnojené kávovou usadeninou až štyrikrát ročne. Usadeninu z kávy môžete rozsypať aj okolo rastlín, čím vytvoríte bariéru, cez ktorú sa škodcovia, napríklad slimáky, nedostanú.
Kávovú usadeninu môžete rovnako využiť na muškáty, orchidey a iné izbové rastliny, pretože stimuluje ich rast a kvitnutie tým, že im dodáva živiny. Izbové rastliny znášajú hnojenie kávovou usadeninou iba raz za šesť mesiacov. Pri črepníkových kvetoch je najlepšie kávovú usadeninu primiešať do pôdy priamo pri presádzaní.
Ak neplánujete využiť odpad z kávy, najlepšie urobíte, ak kávovú usadeninu vyhodíte do kompostu. Kompostovanie je prirodzený proces, ktorý premieňa organické položky, ako sú zvyšky potravín, na organický materiál nazývaný kompost alebo humus. Kompost vyrobený z kávovej usadeniny a kuchynského odpadu je bohatý na živiny a kvalitnejší ako kompost vyrobený z iného odpadu. Štúdia tiež ukázala, že humus obsahujúci 40 % kávovej usadeniny vyprodukoval najmenej emisií skleníkových plynov pri procese kompostovania.
Niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v káve, ako je kofeín a diterpény, môžu byť pre hmyz vysoko toxické. Preto je jej použitie vhodné na odpudzovanie škodcov ako sú komáre, ovocné mušky, mravce, chrobáky a podobne. Stačí, ak kávovú usadeninu v nádobe položíte na potrebné miesto alebo ňou posypte okolie vonkajších miest na sedenie.
Na trhu existuje množstvo produktov na odstránenie bĺch, ale mnohé obsahujú agresívne chemikálie a môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Môžete preto zvoliť aj šetrnejší spôsob, ako sa parazitov zbaviť. Blchy kávu neznášajú a preto môže byť pre vašich miláčikov efektívnym spôsobom, ako ich vypudiť z kožuchu. Po umytí šampónom rozotrite usadeninu po celej srsti zvieraťa a na záver ju opláchnite.
Druhou možnosťou je usadeninu primiešať priamo do šampónu proti blchám. Srsť zvieraťa môže dokonca zostať po aplikácii kávovej usadeniny lesklejšia a hladšia. V žiadnom prípade ale nedovoľte zvieratku kávovú zmes konzumovať, môže byť preňho toxická. Takáto liečba však môže byť menej účinná ako chemické prostriedky, preto ak liečba nezaberá, kontaktujte radšej veterinára.
Usadenina z kávy obsahuje dusík, ktorý pomáha absorbovať a odstraňovať pachy. Použiť ju môžete prakticky kdekoľvek – do chladničky, do šatníka, do topánok alebo v aute. Kávovou usadeninou môžete naplniť staré ponožky, zviazať ich a získate tak prenosné osviežovače vzduchu. Použiť sa dá aj pri umývaní rúk po cesnaku alebo cibuli. Kávu môžete veľakrát vidieť aj ako neutralizátor vôní v parfumériách.
Kávová usadenina je abrazívna a môže pomôcť odstrániť usadeniny na ťažko vyčistiteľných povrchoch. Môže dokonca pomôcť pri dezinfekcii vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam. Použiť sa dá napríklad na umývanie drezu, leštenie riadu, čistenie grilu alebo dokonca popola z krbu. Veľmi účinná môže byť usadenina aj pri odstraňovaní zaschnutej pripálenej špiny z hrncov a panvíc. Dávajte však pozor, aby ste ju nepoužívali na pórovitý materiál, pretože môže zanechať hnedé škvrny.
Je známe, že káva po sebe zanecháva ťažko odstrániteľné škvrny. Prečo tento fakt nevyužiť vo svoj prospech? Navlhčením použitej kávovej usadeniny si môžete svojpomocne vytvoriť lacné a prírodné farbivo. Možno ho použiť na farbenie bavlny, umelého hodvábu, celofánu, ľanu aj papiera. Ide o jednoduchý spôsob, ako dodať látkam a papieru originálny vzhľad alebo zamaskovať už existujúce škvrny na oblečení. Kávová usadenina sa dá použiť aj na farbenie veľkonočných vajíčok.
Drevený nábytok sa môže ľahko odrieť alebo poškriabať. K prinavráteniu dreva do pôvodného stavu vám môžu pomôcť nielen chemické prípravky, ale aj kávová usadenina.
Ako na to? Pripravte hustú pastu z použitej kávovej usadeniny a vody. Potom pastu votrite do škrabanca pomocou vatového tampónu, nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a utrite nábytok bavlnenou handričkou. Pasta z kávovej usadeniny by mala vyleštiť škrabanec a zafarbiť drevo na tmavohnedú farbu. Proces môžete opakovať znovu po niekoľkých hodinách pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku.
Zrnkové častice v kávovej usadenine fungujú aj ako exfoliačný prostriedok, ktorý pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté bunky z pokožky. Stojí za tým fakt, že kofeín dokáže prenikať cez kožnú bariéru. Stačí, ak zmiešate kávovú usadeninu s trochou vody alebo kokosového oleja a nanesiete ju rukami priamo na tvár. Môžete ju tiež zmiešať s malým množstvom medu a použiť ako peeling na pery. Kofeín v kávovej usadenine má navyše silné antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením a spomaľujú proces fotostarnutia pokožky.
Veľmi nápomocná môže byť usadenina z kávy aj pri celulitíde. Celulitída je stav, ktorý dodáva pokožke jamkovitý, hrudkovitý vzhľad a postihuje až 80 – 90 % dospelých žien. Keď sa kofeín v podobe kávovej usadeniny aplikuje lokálne, môže pomôcť zvýšiť prietok krvi do danej oblasti, čím sa zníži výskyt celulitídy. Požadovaný efekt sa dostaví, ak budete kávovou usadeninou zmiešanou s vodou alebo kokosovým olejom masírovať oblasti postihnuté celulitídou aspoň dvakrát týždenne po dobu 10 minút.
Pokožka v okolí očí je mimoriadne jemná a obsahuje veľmi málo tukového tkaniva. Preto v tejto oblasti môžeme ľahko vidieť známky starnutia.
Kávová usadenina sa zdá byť sľubným riešením na tento problém vďaka vysokému obsahu antioxidantov a kofeínu. Štúdie ukazujú, že produkty starostlivosti o pleť obsahujúce antioxidanty a kofeín pomáhajú predchádzať prejavom starnutia ako sú vrásky a redukovať kruhy pod očami. Kofeín má protizápalové vlastnosti a stimuluje krvný obeh, čo môže pomôcť znížiť výskyt tmavých kruhov a opuchov. Antioxidanty v káve môžu pomôcť v boji proti voľným radikálom, ktoré prispievajú k starnutiu pokožky. Zmes kávovej usadeniny a vody naneste pod oči a pred opláchnutím nechajte pôsobiť asi 10 minút. Tento postup opakujte denne alebo podľa potreby.
Čo sa týka sveta krásy, kávovú usadeninu viete využiť aj na prehĺbenie farby tmavých vlasov. Farby na vlasy môžu obsahovať množstvo škodlivých chemikálií, preto je usadenina z kávy ich skvelou netoxickou alternatívou. Nielen farby, ale aj šampóny a stylingové prípravky často zaťažujú naše vlasy. Masáž pokožky hlavy kávovou usadeninou pomáha odstrániť ich zvyšky a odumreté kožné bunky. Niekoľko štúdií preukázalo, že kofeín stimuluje rast ľudských vlasov, pretože aplikácia kofeínu na pokožku zvyšuje prietok krvi. Najlepšie je kávovou usadeninou masírovať pokožku hlavy pred umytím šampónom. Proces je dobré opakovať raz až dvakrát týždenne alebo podľa potreby.
Soľ, enzýmy a kyseliny sú tri prírodné druhy zmäkčovačov mäsa. Káva obsahuje prírodné kyseliny a enzýmy, ktoré majú schopnosť mäso zjemniť. Kyslá chuť kávy môže tiež zvýrazniť chuť mäsa. Jednoducho usadeninou potrite mäso aspoň dve hodiny pred varením. Usadenina sa na mäse pripečie a vytvoria tmavú, chrumkavú kôrku.
Pitie kávy je spojené s množstvom zdravotných výhod a hoci sa môže konzumácia kávovej usadeniny zdať zdravá a bezpečná, mnohí lekári pred ňou varujú. Kávové zrná obsahujú zlúčeniny nazývané cafestol a kahweol, ktoré môžu zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi. Tieto zlúčeniny sa zvyčajne odstraňujú papierovými filtrami pri varení kávy. Ak kávovú usadeninu použijete pri varení v rámci nejakého receptu len občasne, nepredstavuje žiadne riziko.
Časté otázky, ktoré tehotné ženy kladú, sú tie, ktoré porovnávajú kofeín a teín. Ide o rovnakú chemickú zlúčeninu, ale ich účinky na telo sa môžu...
Viac infoKáva je pre mnohých z nás denným rituálom, ktorý nás sprevádza od rána až do večera. Ako milovníci kávy vieme, že sa nič nevyrovná tomu...
Viac info